Fotografowanie nocnego nieba to dość trudna sprawa, bo jeszcze jakiś czas temu brakowało do tego dostatecznie ciekawych sprzętów. Mowa tu dokładnie o tym, że kamery astronomiczne były sprzętami wytwarzanymi tylko na specjalne zamówienie. Równie nieciekawie było z teleskopami, bo teleskopy w większości przypadków dość trudno łączyło się z cyfrowymi lustrzankami, bo dwie dekady temu nie było odpowiednich złączek i dlatego miłośnicy astronomii eksperymentowali z kamerami internetowymi podłączanymi do portu typu USB. Ta konkretne opcja osiągalną jest nawet teraz, ale nie jest koniecznością.
Na chwilę obecną istnieją specjalne adaptery do lustrzanek cyfrowych z dołączanym teleobiektywem, czyli nie trzeba się męczyć z fotografowaniem i z odpowiednim przykładaniem obiektywu do okularu teleskopu, bo z adapterem wystarczy jedynie poprawnie wycelować teleskop w obiekt taki jak księżyc i wykonać serię zdjęć, a potem wybrać to jedno wybitnie ciekawe, czyli to najostrzejsze. Tego typu fotografowanie wychodzi lepiej gdy połączy się lustrzankę cyfrową z laptopem za pomocą kabla z wtyczką typu USB.
Jeśli do tego doda się profesjonalny program do astronomiczny, to efekty będą ciekawsze, bo znikną drgania spowodowane przez to, że ręcznie klikaliśmy na przyciski na lustrzance. Jeszcze lepiej będzie wtedy, gdy lustrzankę zastąpimy kamerą astronomiczną, bo tego typu kamera ma więcej plusów niż typowa lustrzanka cyfrowa. Te zalety polegają na tym, że w kamerze astronomicznej dobrze widać matrycę cyfrową, bo jest ona za cieniutką warstewką optycznego poliwęglanu, który zawiera w sobie filtr UV w dość wielu procentach przypadków. Lustrzanka też ma tego typu filtr, ale w jej przypadku z zewnątrz matryca nie jest widoczna i dlatego lustrzanka cyfrowa nadaje się głównie do rejestrowania księżyca, bo w tym konkretnym przypadku ta jej mniejsza czułość jest zaletą. Lustrzanką można też spróbować zarejestrować jasne planety, takie jak Jowisz, ale teleskop, który nie jest maszyną skomputeryzowaną może sobie nie poradzić z taką rejestracją, bo każdy obiekt na nocnym niebie wymaga odpowiedniego naświetlania.
Dlatego warto zgłębić temat na forach internetowych poświęconych astronomii.